Gabiony - architektura

Elementy małej architektury gabionowej

Powyżej przedstawiamy przykładowe element małej architektury, które firma RAFMET ma w swojej ofercie:

  • donica ogrodowa,
  • osłona kosza na śmieci,
  • ławka ogrodowa,
  • oraz wiele innych.

Wycena elementów małej architektury odbywa się indywidualnie dla każdego klienta.

Prosimy o wysyłanie zapytań na adres: biuro@gabiony-panele.pl

Elementy małej architektury ogrodowej

Gabiony to coraz częściej spotykany element krajobrazu zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Ten uniwersalny system sprawdza się nie tylko w roli estetycznych oraz trwałych ogrodzeń, ale również, jako podstawa do stworzenia oryginalnych i bardzo dekoracyjnych elementów małej architektury ogrodowej. Wszechstronność gabionów umożliwiająca nadanie konstrukcji zróżnicowanego kształtu oraz różnorodność materiału, którym można wypełnić metalowe kosze, dają ogromne możliwości w zakresie nietuzinkowych rozwiązań wspomagających aranżację ogrodów, parków i terenów rekreacyjnych. W zależności od potrzeb gabiony można wykorzystać do stworzenia efektownych ławek, murków, altanek, donic oraz wielu innych elementów stanowiących o urodzie i indywidualnym charakterze terenów zielonych.

Ławki gabionowe

Trudno wyobrazić sobie ogród lub parkowe alejki bez ławek, na których można przysiąść i czerpać radość z kontaktu z naturą. Wygodna i estetyczna ławka, może być nie tylko praktycznym elementem wyposażenia ogrodowego, ale też ciekawą ozdobą uzupełniającą krajobraz i podkreślającą charakter danego miejsca. Naszą propozycją dla wszystkich, którzy cenią oryginalne rozwiązania, jest ławka z gabionu, która poza wcześniej wspomnianymi zaletami wyróżnia się też solidnością i trwałością. Tego typu mebel może mieć bardzo różną formę od prostego sześcianu z drewnianym siedziskiem przez ławkę z oparciem aż po bardziej rozbudowane konstrukcje zbliżone kształtem do sofy czy narożnika i wzbogacone miejscem przeznaczonym na donice. Ławka gabionowa może też mieć formę łukową, co można wykorzystać np. przy tworzeniu siedzisk w parkowym amfiteatrze czy wokół miejskiej fontanny. W tego typu meblach bardzo dobrze sprawdza się połączenie metalu, kamieni i drewna – surowce te doskonale komponują się z zielenią i podkreślają naturalny charakter krajobrazu. Ponadto wykończenie siedzisk drewnem podnosi komfort użytkowania ławek oraz uatrakcyjnia całą konstrukcję.

Gabiony donice producent

Gabiony to idealne tło dla kaskadowo spływającej zieleni, kolorowych kwiatów czy ozdobnych liści egzotycznych roślin. Takie połączenie prezentuje się niezwykle efektownie, dlatego donice gabionowe są jednym z głównych produkowanych przez nas elementów małej architektury ogrodowej. Można im nadać różny kształt i wypełnić dowolnym materiałem, tak aby idealnie podkreślały walory posadzonych wewnątrz roślin. Masywna konstrukcja ochroni zieleń przed wandalami czy zwierzętami oraz zapewni nieskazitelny wygląd donic przez wiele lat. Można ich używać do ozdobienia parkowych alejek, miejskich skwerów, tarasów czy przydomowych ogrodów – wszędzie będą wyglądać równie ciekawie i atrakcyjnie. To bardzo nowoczesne i stylowe rozwiązanie aranżacji przestrzeni, które zostało docenione również przez deweloperów projektujących osiedla mieszkaniowe czy biurowce. Wypełnione naturalnym kamieniem łamanym, jasnymi otoczakami, czy szklanymi podświetlanymi bryłami gabionowe donice to nowatorski element małej architektury ogrodowej, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Inne pomysły na gabiony w ogrodzie

Donica czy ławka z gabionów to nie jedyne konstrukcje, które mogą ozdobić ogród czy park. Gabiony są tak wszechstronne, że można je wykorzystać na wiele sposobów i maksymalnie dopasować do konkretnych potrzeb. Doskonale nadają się np. do wykorzystania w charakterze niskich murków dzielących przestrzeń na mniejsze strefy, dzięki czemu łatwiej zapanować nad bujną roślinnością lub wytyczyć ścieżki. Z ich pomocą można też stworzyć wygodne stoły piknikowe, czy też rozłożyste klomby, które podobnie jak donice ogrodowe gabionowe będą wspaniale współgrać z kwiatami i ozdobną zielenią. Ciekawą propozycją jest również zbudowanie z nich ogrodowej altanki, której dopełnieniem będzie wygodna ławka gabionowa i duży stół do serwowania letnich posiłków. Taka architektura sprawdzi się nie tylko w prywatnych ogrodach, ale też w miejscach przeznaczonych do piknikowania np. nad wodą czy w parkach. Pojedyncze niewielkie kosze gabionowe wypełnione kamieniem, po odpowiednim połączeniu będą też stanowić praktyczną i estetyczną osłonę śmietników, czy miejsc, których nie chcemy eksponować. Jeżeli dodatkowo obsadzimy je roślinnością, staną się dekoracyjnym i ciekawym elementem przestrzeni.

Zalety gabionowej architektury ogrodowej

Mała architektura ogrodowa wykonana z gabionowych koszy wypełnionych kamieniami lub innym materiałem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na estetyczne, ale też bardzo praktyczne sposoby aranżacji przestrzeni. Meble oraz inne konstrukcje gabionowe to nowoczesna forma kreowania ogrodów czy parków, która ożywia krajobraz i daje duże możliwości w zakresie dopasowania konkretnych elementów do istniejących warunków. Poza walorami estetycznymi charakteryzującymi tego typu architekturę ogrodową istotną cechą jest na pewno jej duża odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz akty wandalizmu. Dzięki temu można mieć pewność, że gabionowe ławki, altanki czy donice przez długi czas będą dobrze pełniły swoją funkcję, zachwycając jednocześnie estetyką i interesującą formą.